Výlety a sportovní aktivity

Okolí Kašperských Hor, a tím i Vogelsangu, je ideální pro turistické výlety, sportovní aktivity a v blízkosti je mnoho kulturních památek.

Výlet na sněžnicích v okolí Rezidence Vogelsang.

Skiareál Kašperky
Osvětlená sjezdovka v Kašperských Horách na kopci Lišák.

Lyžařský areál Zadov-Churáňov

  • Vzdálený 25 km. 7 lyžařských vleků a lanová dráha, 6 km sjezdařských tratí, z toho 2 km zasněžovány, 3 sjezdovky s večerním osvětlením.
  • Běžecké stopy o délce až 85 km. Lze se napojit z nedalekého Zhůří.

Hrad Kašperk
Gotický hrad Kašperk leží 5 km severně od Kašperských Hor. Byl postaven králem Karlem IV. v roce 1356 k ochraně zlatých dolů a staré zemské stezky. Kašperk – původním jménem Karlsberg, na počest svého zakladatele – je nejvýše položeným královským hradem v Čechách. Pravděpodobně v 15. století byl pro lepší obranu hradu vystavěn na vrchu východně od Kašperku Pustý hrádek, z něhož se však dochovaly pouze ruiny. Hrad Kašperk je otevřený pro veřejnost po celou hlavní sezonu, až do konce října.

Hrad Kašperk, pohled z Pustého hrádku.

Hrad a zámek Velhartice
Nachází se poblíž cesty do Železné Rudy, vypíná se na srázném úbočí hory Borek s výškou 853 m.n.m., zřícenina hradu pochází ze 14. století.

Hrad Rabí
Zřícenina středověkého hradu známého tím, že zde v roce 1421 Jan Žižka přišel o oko, leží 9 km severovýchodně od Sušice.

Obří hrad
Pověstmi opředené keltské hradiště, archeologická památka ležící asi 1 km západně od osady Popelná.

Dvorec Antýgl
Dvorec Antýgl, dřevěná usedlost a bývalá sklárna z počátku 16. století, leží v údolí řeky Vydry, ve výšce 928 m nad mořem, při silnici ze Srní do Modravy v Šumavském národním parku. Sklárna, která zde byla provozována od roku 1523, zanikla počátkem 19. století. Původ názvu dvorce je odvozován od německého „ein Tiegel“ (jeden tyglík, jedna huť). Antýgl je ukázkou typické šumavské architektury.

Pramen Vltavy
Pramen nejdelší české řeky Vltavy se nachází několik kilometrů jihozápadně od obce Kvilda na Šumavě, v nadmořské výšce 1172 m.n.m. Ve skutečnosti však Vltava vzniká spojením několika bystřin a pramenů, které se nacházejí vysoko v nepřístupném terénu Národního parku Šumava. Místo symbolického pramenu je přístupné po asfaltové silnici, po modré turistické značce, nebo na kole po cyklotrase 1041.

Řeka Vltava v Národním parku Šumava.

Hradlový most
72 metrů dlouhý hradlový most na řece Vydře je replikou dřevěného historického mostu, který zachytával soustavou tyčí plavené dřevo a směroval je do plavebního kanálu. Most leží v obci Rechle, na začátku šestikilometrové turistické trasy, vedoucí podél Vchynicko-tetovského plavebního kanálu. Trasa je přístupná i vozíčkářům.

Muzeum Šumavy v Kašperských Horách
Stálá expozice věnovaná přírodě a historii života a práce lidí na Šumavě.

Muzeum motocyklů v Kašperských Horách
S expozicí České hračky.

Čeňkova Pila
Expozice „Šumavská energie“ v budově vodní elektrárny Vydra, vlastní stavba elektrárny byla zahájena v dubnu 1937 a je spojena se jménem Ing. Karla Kosky.

Čeňkova Pila, turbíny vodní elektrárny. Foto: ČEZ, a.s.

Místní vycházkové okruhy (5-7 km)
Popisy a mapky poskytuje Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory (budova radnice na náměstí).

Cyklistické značené trasy

  • Výchozí bod se nachází na parkovišti Žlíbek pod hradem Kašperkem.
  • V zimě slouží jako upravované lyžařské běžecké trasy.
Cyklistické výlety v okolí Rezidence Vogelsang.